11.03.2010

خامنه‌ای: چیزى را که اعتقاد ماست، اعمال می‌کنیم

دویچه‌وله: به گفته آیت‌الله خامنه‌ای، نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام تنها نظری مشورتی‌ست
نسخه کامل‌تری از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در جمع نمایندگان مجلس خبرگان رهبری منتشر شده است. در این سخنان، به طرح مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تغییراتی در نظارت بر انتخابات، به‌عنوان مسئله‌ای درجه دوم اشاره شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر جمهوری اسلامی، متن کامل‌تری از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در جمع خبرگان رهبری را منتشر کرده است.

خامنه‌ای در سخنان خود، بر روى «مسئله‌ى اصلى نظام و نقشه‌ى نظام و کلیت نظام» تأکید کرده است که نباید در آن “اهمال” شود. وی در عین حال طرح مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تغییر در شیوه نظارت بر انتخابات و تشخیص صلاحیت را جزو «مسائل درجه‌ى دو» خوانده است. به گفته آیت‌الله خامنه‌ای، «حالا من دیدم مثلاً این روزها طرحى که در مجمع تشخیص است، مورد توجه است. البته معلوم است؛ این طرح وقتى که در مجمع تشخیص مطرح بشود، بالاخره نظر مجمع، نظر مشورتى است؛ این پیش ما خواهد آمد و آن چیزى را که معتقَد ماست، اعمال می‌کنیم و به‌عنوان سیاست کلى گفته می‌شود. شکى نیست که شوراى نگهبان وظائفى قانونى دارد. به این وظائف مصرّح در قانون اساسى – که نظارت بر انتخابات و تشخیص صلاحیت‌ها و این چیزهاست – باید تعرض نشود.»

به گفته خامنه‌ای، «این چیزها را می‌شود اصلاح کرد. یعنى این قضیه را نباید مسئله‌ى مورد بحث و مورد دعوا و نزاع قرار داد؛ این‌ها چیزهائى است که قابل اصلاح است.» به نظر رهبر جمهوری اسلامی، «ممکن است در آن‌جا (شورای نگهبان) یک کسى خطائى هم بکند؛ خطا قابل جبران است. این‌ها مسائل اصلى نیست؛ مسئله‌ى اصلى همین مسائلى است که در طول این هشت نه ماهِ بعد از انتخابات، محل اختلاف بوده است بین مجموعه‌ى نظام اسلامى و مجموعه‌ى کفر و استکبار، که این‌جا کسانى حرف‌هاى آنها را تکرار کردند.»

«جمهوری اسلامی، کشتی نجات»
ظاهرا پیکان انتقادها به “خواص”، به مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از معترضان به نتایج انتخابات، اشاره دارددر این سخنان اصل نظام و حفظ نظام مهم‌ترین موضوع خوانده شده است. آیت‌الله خامنه‌ای در اشاره‌ای تلویحی، نظام جمهوری اسلامی را به قطاری تشبیه کرده که «به سمت هدف دارد حرکت می‌کند و بلاشک به هدف خواهد رسید.» وی وجود ضعف‌ها و کاستی‌ها را به کسانی تشبیه کرده که در این قطار به «وظایف‌شان عمل نمی‌کنند» یا «زمین را کثیف می‌کنند» و «آشغال جمع می‌کنند» که البته در حرکت قطار اخلالی ایجاد نمی‌کنند. رهبر جمهوری اسلامی معتقد است که «در این فتنه‌هاى بعد از انتخابات، آن چیزى که اساس قضیه است، این است که رأى مردم و حضور مردم از نظر یک عده‌اى نفى شد، مورد خدشه قرار گرفت، نظام تکذیب شد، مورد تهمت قرار گرفت». در بخش دیگری از این سخنان نیز «نظام» به کشتی نوح تشبیه شده بود.

شفافیت در آن‌چه “خطوط قرمز” خوانده شده، موضوع دیگری‌ست که در مجموعه سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، بدان انگشت تأکید گذاشته شده است. به گفته خامنه‌ای، «تأکید بر خطوط مرزى نظام با مخالفان و دشمنان، در انتخابات لازم است. بایستى خطوط مرزى نظام با مخالفان نظام، با دشمنان نظام، کاملاً مشخص شود، بر آن تکیه شود و از مخالفان نظام اعلام برائت بشود.» وی در سخنان منتشرشده باز هم به «مسئله‌ى بصیرت براى خواص» تأکید کرده است. خامنه‌ای البته اشاره‌ای به این “خواص” نمی‌کند.

وی در سخنان خود اشاره کرده بود که آن کسانى که «این نقشه‌ى کلى را که متبلور است در قانون اساسى و حکمیت قانون و داورى قانون» را رد می‌کنند، کسانى‌اند که خودشان به دست خودشان صلاحیت حضور در نظام اسلامى را دارند از دست می‌دهند و صلاحیت ندارند.»

رهبر ایران انتخابات در آمریکا و دمکراسی‌های معروف دنیا را نه بر اساس رأی مردم که «رقابت گروه‌هائى از جبهه‌ى خاصه» دانسته که «سرمایه‌دارها، کمپانى‌دارها، متنفذین مالى، باندهاى عظیم مالى» از آن جمله‌اند. به اعتقاد رهبر ایران، در انتخاباتِ نظام جمهورى اسلامى اما این مردم‌اند که تصمیم می‌گیرند.

آیت‌الله خامنه‌ای در فاصله کوتاهی پس از اعلام نتیجه انتخابات و پیش از تأیید شورای نگهبان و بدون پایان مهلت اعتراض، بر صفحه تلویزیون دولتی ایران حاضر شد و نتیجه را تأیید کرد. پس از آن نیز با اعتراض‌ها به‌شدت برخورد شد.

Related posts:

  1. شهرت رفسنجانی در ميان حاميان اپوزيسيون در خطر است: بيانيه مجلس خبرگان ممکن است عقب نشينی تاکتيکی باشد
  2. آلزایمر خبرگان رهبری: استمرار نظارت فراموش شده
  3. بررسی سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت
  4. دیدار مهم امروز هاشمی رفسنجانی با رهبر جمهوری: هاشمی با رهبری اتمام حجت کرد، دست از این اقدامات “خجالت آور” بردارید
  5. اجلاس دو روزه: ریاست هاشمی، موضوع داغ اجلاس خبرگان

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates