01.11.2010

در واکنش به مطرح شدن اسلام ایرانی از سوی احمدی‌نژاد، لاریجانی: ترویج بحث مکتب اسلام ایرانی کاملاً انحرافی است

آفتاب: خبرگزاری کار
رییس قوه قضاییه تکرار اظهارنظرهایی در خصوص اسلام ایرانی و مکتب ایرانی را کاملاً انحرافی و ناسازگار با اعتقادات عمیق اسلامی دانست و گفت: طرح چنین مسأله‌ای در واقع مغالطه‌ای است که باید از تکرار آن پرهیز شود.
آفتاب: رییس قوه قضاییه تکرار اظهارنظرهایی در خصوص اسلام ایرانی و مکتب ایرانی را کاملاً انحرافی و ناسازگار با اعتقادات عمیق اسلامی دانست و گفت: طرح چنین مسأله‌ای در واقع مغالطه‌ای است که باید از تکرار آن پرهیز شود.

آیت‌الله صادق لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی سفر مقام معظم رهبری به قم و استقبال باشکوه مردم و روحانیت و مراجع از ایشان را تاریخی و ماندگار توصیف کرد و گفت: سفر مقام معظم رهبری به قم و استقبال باشکوه از ایشان، ادعاهای کذب و تفرقه‌انگیز رسانه‌های غربی و اذناب داخلی آنان را باطل کرد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به ادعاهای کذب رسانه‌های غربی و همراهی برخی در داخل با این ادعاها مبنی‌بر فاصله افتادن میان روحانیت معظم شیعه و حوزه با ولایت گفت: یکی از مهمترین آثار و برکات این سفر ماندگار و تاریخی، ابطال ادعاهای نادرست و کذب رسانه‌های غربی و اذناب آنان درباره فاصله افتادن میان روحانیت شیعه و مقام ولایت‌فقیه بود که این ادعاهای کذب در طول یکسال گذشته بارها و بارها تکرار شد اما در پایان این سفر رسانه‌های مدعی غرب، مجبور شدند اعتراف کنند که پیش‌بینی و ادعاهایشان در این باره اشتباه و این استقبال از نظر آنها نیز غیرمنتظره بوده است.

وی با پربرکت خواندن سفر مقام معظم رهبری به قم و سخنان ایشان در دیدار با روحانیون، جلسه با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، خانواده شهدا و اقشار مختلف مردم قم، افزود: سخنان مقام معظم رهبری در دیدارهای مختلف شهر قم بسیار جامع، متین و پرمحتوی و در ابعاد
” حفظ اعتدال در رفتار و شیوه‌های عملی طلاب و فضلا و روحانیون خصوصاً نسبت به مراجع و سایر ارتباطات حوزوی نکته درخور توجهی است که در سخنان مقام معظم رهبری به خوبی و با ظرافت مطرح و تبیین شد و امیدواریم از سوی حوزه‌های علمیه به خوبی مورد توجه قرار گیرد. “
داخلی و بین‌المللی تأثیرگذار بود وامیدواریم با تبیین این سخنان ارزشمند به‌ویژه در خصوص جایگاه و جهات علمی حوزه‌های علمیه و لزوم پاسخ‌گویی به نیازهای جهان اسلام و خصوصاً شبهات مطرح شده، شاهد حرکتی نو و علمی در سطح حوزه علمیه قم و سایر حوزه‌های علمیه باشیم.

لاریجانی اظهارداشت: حفظ اعتدال در رفتار و شیوه‌های عملی طلاب و فضلا و روحانیون خصوصاً نسبت به مراجع و سایر ارتباطات حوزوی نکته درخور توجهی است که در سخنان مقام معظم رهبری به خوبی و با ظرافت مطرح و تبیین شد و امیدواریم از سوی حوزه‌های علمیه به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به تکرار پاره‌ای اظهارنظرها در خصوص اسلام ایرانی و مکتب ایرانی با انتقاد از طرح چنین سخنانی در محافل مختلف، ترویج بحث مکتب ایرانی و یا اسلام ایرانی را کاملاً انحرافی و ناسازگار با اعتقادات عمیق اسلامی دانست و افزود: طرح چنین مسأله‌ای در واقع مغالطه‌ای است که باید از تکرار آن پرهیز شود.

لاریجانی خواستار دقت‌نظر در طرح سخنان مربوط به عقاید اسلامی از سوی همه صاحب‌نظران و مسئولان شد و افزود: اسلام ایرانی تعبیر نادرستی است که مخالف با تعبیر صریح قرآن و آیات و روایات و اعتقادات اسلامی است چرا که اسلام دینی جهانی است که اختصاص به زمان و مکان خاصی ندارد. اسلام، ایرانی و غیرایرانی ندارد. قرآن کریم می‌فرماید: هذا بیان للناس. مخاطب قرآن همه انسان‌ها هستند و قرآن بیان برای همه انسانهاست.

وی ادامه داد: اسلام واقعیتی متعالی است که متعلق به کشوری خاص نیست و لذا توصیف اسلام به ایرانی خطای فاحش و مغلطه‌آمیزی است. در پاره‌ای روایات آمده است که حقیقت اسلام، «ما جاء به النبی» است. واضح است که آنچه پیامبر آورده است، ایرانی و غیر ایرانی ندارد. توحید و نبوت و معاد و ولایت و امثال آن حقایق متعالیه‌ای هستند که ربطی به قومی خاص ندارند. طرح چنین مغالطه‌هایی آثار نامناسبی در بعد داخلی و خارجی خواهد داشت. نباید با چنین سخنانی بهانه به دست کسانی داد که ایرانیان را مقابل اسلام معرفی می‌کردند.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: اگر منظور از اسلام ایرانی، فهم اصیل ایرانیان در تبعیت از ولایت اهل بیت (علیه‌السلام) و انتظار ظهور است چرا از عبارت اسلام اهل بیت استفاده نمی‌کنیم تا اذهان متدینان و مخلصان ولایت را مشوش و نگران نکنیم.

وی تصریح کرد: باید به عنوان یک کشور اسلامی الگویی وحدت‌آفرین برای تمام جهان اسلام باشیم و تمام مسلمانان جهان بدانند که برادران ما هستند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به ایام پربرکت ماه ذی‌الحجه ابراز امیدواری کرد: مسلمانان و شیعیان بتوانند از برکات این ماه بهره‌مند شوند.

Related posts:

  1. واکنش تلویحی دفتر رهبری به غیبت احمدی نژاد در قم
  2. نشریه موسسه آیت الله مصباح یزدی: احمدی نژاد به ناکجا آباد می رود
  3. حملات شدید اصولگرایان به مشاور رئیس جمهوری
  4. سخنرانی ۲۹ خرداد آیت الله خامنه‌ای؛ نقطه عطف
  5. واکنش انتقادی مصباح یزدی به احمدی نژاد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates